Je parkour nebezpečný?
Parkour je tak nebezpečný, jako každý jiný náročný sport. A je také tak nebezpečný, jak si ho kdo udělá. Podívejte se na parkourová videa na internetu – najdete obyčejné přeskoky přes zdi, komplikované techniky na zábradlí, akrobacii na trávě, ale třeba i přeskoky mezi střechami domů a skoky z těžko uvěřitelných výšek. Tyto záběry pořizují začátečníci, pokročilí i naprostí parkouroví experti s řadou let zkušeností.
Všichni zkušení parkouristi se shodnou na jednom faktu: náročnost je třeba zvyšovat postupně. Začátečníci by měli zůstat na úrovni země, kde se naučí zvládat základní techniky, stejně jako různé problémy, které se mohou objevit během skoku – možná se to nezdá, ale nečekaný poryv větru dokáže potrápit i zkušenějšího parkouristu, a když zůstanete viset za jednu ruku na drolící se zdi, budete rádi za každou minutu, kterou jste věnovali posilování.
I strachu se zbavíte postupně. Když zvládnete na rovině skočit třímetrový precision, můžete ho zkusit třeba na dvoumetrových zdech. A když ho zvládnete tam, určitě se začnete cítit bezpečněji o trochu výš. A tak dál. Když budete zvyšovat náročnost postupně, nejenže si zajistíte dostatečné základy, ale také snížíte riziko zranění po nepovedeném skoku.
A co když už dojde na zranění?
Prevence je vždycky nejlepší možnost. Proto je lepší vždy trénovat ve skupině, s lidmi, kterým důvěřujete a kteří se o vás postarají, když se něco stane. Na škodu není přinést si pár základních potřeb první pomoci, především náplasti na případné škrábance, a alespoň čistou vodu na opláchnutí odřenin. Hodí se také mít mobil. Jen je třeba dát pozor na krádeže – odložený nehlídaný batoh je pro zloděje velmi lákavý, ve městě, kde se pohybuje spousta lidí, tedy mobil není úplně nutný.
Jak začít?
Začít s parkourem je snadné – stačí zkusit to, na co si bezpečně troufnete. Většinou jsou to vaulty, tedy přeskoky překážek, které se sice zdají hloupé a jednoduché, ale právě díky nim začnete vnímat svoje okolí jako příležitost k tréninku. Dlouhému hledání návodů na techniky se vyhnete, pokud rovnou zamíříte na ZOHIR YouTube kanál, případně na ZOHIR.cz do sekce Video, kde naleznete instrukce v češtině, a hlavně kvalitně podané.
A potom? Vždycky je dobré najít zkušenější trenéry. Dříve to nebylo úplně snadné, v současnosti však máte celou řadu možností. Pro začátečníky i mírně pokročilé se nejvíce hodí parkourové campy, z nichž nejznámější v Česku je ZOHIR camp. Během týdne na campu načerpáte spoustu zkušeností a zároveň se seznámíte s dalšími lidmi se stejnými zájmy.
V jakém věku můžu začít?
Parkour je možné provozovat v každém věku, pokud nemáte v plánu podávat ty nejlepší výkony ze všech. Na světě existuje spousta lidí, kterým je i přes padesát let a parkouru se věnují velmi aktivně. Pro děti se pak, jako u jiných sportů, doporučuje do deseti let podporovat pohybovou aktivitu skrze různé hry a přípravná cvičení, a teprve poté je přivést k parkouru. Souvisí to i se zátěží, kterou přináší hlavně dopady na tvrdý městský povrch.
Jaké boty se hodí na parkour a co si vzít na trénink?
Krása parkouru spočívá mimo jiné v tom, že na začátku na něj nepotřebujete nic speciálního. Žádné zvláštní vybavení nebo pomůcky nejsou vůbec nutné.
Na druhou stranu, parkour se nedá dělat v čemkoliv, co vás napadne. Nejde vyběhnout ven v džínách a tričku se širokými skateboardovými teniskami na nohou. Protože parkour je sport a vyžaduje volný pohyb, nejlepší kalhoty jsou tepláky.
A co si obout? Ideálně běžecké boty, ty jsou totiž lehké a přitom mají dostatečné tlumení nárazu a dobře drží nohu. Nejlepší jsou pak takové, které mají měkkou gumovou podrážku rozdělenou na co nejméně dílů.
Není třeba kupovat si hned ty nejdražší boty v obchodě. Běžci doporučují měnit boty každého půl roku, a podobně to platí i v parkouru. Takže na botách zbytečně nešetřete, ale také zbytečně neutrácejte. Hlavní je, aby byly pohodlné a nebyly zbytečně těsné.
Je parkour jen pro kluky?
Rozhodně není. V Česku, stejně jako ve světě, najdete zatím v parkouru především kluky. Děvčat však naštěstí postupně přibývá, a potkáte je na trénincích i na campech. I na ZOHIR camp jezdí holky, a podobně jako u kluků, i jim je věnována veškerá pozornost, aby v parkouru našly svůj unikátní styl pohybu.
Dostanu se při tréninku parkouru do střetu se zákonem?
Parkour svou podstatou nabádá k tréninku kdekoliv, v přirozeném prostředí každého jednotlivce. Trénink na veřejných prostranstvích není protizákonný, stačí se tedy chovat slušně a s respektem ke kolemjdoucím i prostředí. Problémy s policií jsou proto velmi výjimečné, pokud však na takovou situaci dojde, je lepší poslechnout příkazu, i kdyby příslušný strážník neměl pravdu.
Pokud při tréninku vstoupíte na soukromý pozemek (vědomě i nevědomky), je třeba mít na paměti, že majitel pozemku je v právu a má poslední slovo. Pokud vás nechá trénovat, je to jeho dobrá vůle, pokud vás pošle pryč, je zákon na jeho straně.
Ve všech případech však slušností nic nezkazíte.
Mám další dotazy, kde se mám ptát?
Internet a svět je dnes plný lidí, kteří se věnují parkouru. Bohužel jsou mezi nimi i takoví, kteří odpovědi na dotazy myslí dobře, ale nemají pravdu, nebo opakují nějaký obecně rozšířený omyl. Jedinou jistotou je zeptat se zkušených trenérů. Najdete je například na ZOHIR campu, kde se vám budou celý týden věnovat, pomohou vám rozvinou parkourové dovednosti, a odpoví na všechny parkourové otázky, na které ještě hledáte odpovědi.